Umjeravanje alata i radne nultočke CNC glodalice

Kako su CNC strojevi alatni strojevi oni u svojem radu koriste alate. Te alate potrebno je prije upotrebe u stroju umjeriti, kao i radnu nultočku predmeta obrade. U članku je opisno umjeravanje alata i radne nultočke predmeta obrade za troosnu CNC glodalicu. U sljedećim člancima, posebno ću više opisati konkretno o mjerenju alata i mjerenju radne nultočke predmeta.

Postoje mnogi alati i mnoge podjele alata. Ugrubo, alati se mogu najlakše podijeliti u kategorije ovisno o materijalu za koji su namijenjeni.

Pa to onda mogu biti alati za obradu:

  • metala
  • drveta
  • kamena
  • plastike

Ono što je svim alatima zajedničko je to da operater ili programer mora zadati stroju podatke o svakome alatu kojeg stroj koristi.

Kako ima više tipova CNC strojeva, ovisno o samoj tehnologiji strojne obrade (glodanje, tokarenje, brušenje, rezanje plazmom ili laserom, itd) pojedini podaci o alatima mogu se razlikovati za svaku tehnologiju posebno.

U ovome članku najviše su opisani alati i radne nultočke kod troosne CNC glodalice.

Članak alati za glodanje metala, detaljnije opisuje alate za metal.

Glavni parametri alata za CNC

Dva glavna parametra svakog alata su:

  • dužina alata
  • promjer alata
osnovni parametri alata za strojnu obradu glodanjem
ukupna dužina alata u prihvatu za alat i promjer alata (grubo glodalo za metal)

Još osim toga mogu se postaviti i neki drugi parametri kao što je:

  • tip alata
  • trajnost oštrice alata
  • specifičnosti alata kao što je težina ili veličina alata zajedno s prihvatom (ovo se najviše odnosi na gabarite alata s kojima stroj može raditi, isto kao i na težinu alata, jer veša masa ima veće otpore, veći utjecaj centrifugalne sile, prilikom izmjene alata i slično)
  • podešavanja programibilne mlaznice za svaki alat (ovisno o stroju i opremi koju koristi)

Ukupna dužina alata kada je alat stegnut u stezač za alat ili prihvat alata, računa se od vrha alata do površine na prihvatu od koje počinje konus. Kada se prihvat ubaci u vreteno, on uvijek u vreteno sjeda jednako. U tome slučaju na vretenu je referentna točka od od koje upravljačka jedinica računa dužinu alata, pa sve do vrha alat.

Malo više o referentnim točkama za CNC glodalicu i CNC tokarilicu.

Kako CNC koristi različite alate prema strojnoj operaciji. Kod glodala obavezno treba umjeriti i dužinu i promjer. (Jer glodala su alati koji rade 2D i 3D obradu, pa je potreba podatak promjera, ili radijusa alata).

Kod svrdla potrebna je samo precizna dužina alata. Jer svrdlo radi samo pravocrtno gibanje (gore-dolje), vertikalno ili horizontalno, ovisno o tipu glodalice. Za svrdla (pa i ostale alate koji rade pravocrtno gibanje) dovoljno je što se tiče promjera upisati teoretski promjer svrdla u tablici “offset-u” s alatima. Npr., ako je svrdlo promjera 8,5 mm. Onda mu je i promjer toliko.

Isto vrijedi i za ureznike navoja, potrebno je mjeriti samo dužinu. Promjer je u ovome slučaju nebitan podatak.

slijepi ureznik omotan strugotinom - špenom
slijepi ureznik za grubi metrički navoj

Neki alati koji rade takvo pravocrtno gibanje su iznimka. Recimo “borštange” ili glave za istokarivanje. Tu je već potrebno namjestiti takav alat na potreban promjer i unijeti točan podatak o promjeru i offset.

Radni prostor stroja – radni gabariti

Prije nego članak nastavi dalje s alatima i radnom nultočkom, treba spomenuti radni prostor stroja.

Radni prostor stroja je prostor” unutar kojega stroj može obavljati neku strojnu operaciju (ili, drugim riječima prostor unutar kojeg se alat može kretati). Izvan tog prostora ne može.

radni prostor CNC glodalice
radni prostor CNC glodalice

Treba poznavati za tip stroja koliko iznosi radni prostor i dali je moguće neki predmet obrađivati ili ne. Isto tako odnosi se i na stezne naprave (ako je škripac ili alat za stezanje većih gabarita da ne dođe do sudara u vrata ili neki dio stroja). Prilikom izmjene alata (posebno ako se radi o većim, masivnijim i dužima alatima) pripaziti da alat ne udati i neki dio, predmet obrade ili slično.

Umjeravanje alata za glodalice – na koje sve načine?

Umjeravanje alata se može izvesti na više načina. To sve ovisi od tvrtke, kakvim strojevima raspolaže, opremi stroja, metodama rada i slično.

Ugrubo, možemo se podijeliti na:

  • Umjeravanje alata u stroju ili pomoću strojne oprema
  • Umjeravanja alata izvan stroja pomoću mjerne opreme i uređaja

U bilo kojem slučaju potrebno je doći do točne dužine alata u prihvatu i što točnijeg promjera alata.

umjeravanje alata i radne nultočke stroja
tri načina na koji se može umjeriti dužina alata odmah na stroju

Na slici iznad skicirano je kako se može umjeriti dužinu alata kada je već alat u vretenu stroja zajedno sa svojim prihvatom.

Najbolji, najbrži i najtočniji je pomoću mjerne sonde. Ali umjesto toga može se koristiti komadić papira, ili predmet koji ima određenu visinu i obrađen je brušenjem, jer mora biti veoma preciznih dimenzija.

Ako se koristi mjerna sonda, treba znati da i ona mora biti ispravno i očno umjerena i podešena za ispravno mjerenje.

Što se tiče mjernih sondi, takva oprema spada u dodatnu opremu stroja. Pomoću takve opreme umjeravanje alata je:

  • veoma jednostavan posao
  • lagan posao
  • rutinski posao
  • mjerenje alata je precizno (ukoliko je mjerna oprema ispravno podešena i postavljena)

Umjeravanje alata (dužine i promjera alata) obavlja se zajedno s prihvatom ili stezačem alata.

Alat je prvo potrebno stegnuti u odgovarajući prihvat i tek onda odraditi umjeravanje alata, ovisno o metodi s kojom raspolažete.

Ovdje ću dalje opisivati dva načina na CNC glodalicu HAAS.

  • To je pomoću „mjerne gljive
  • i pomoću mjerne sonde RENISH

Umjeravanje alata i radne nultočke – zašto je potrebno umjeriti alat i čemu služi mjerenje alata?

referentne točke cnc glodalice
izvor slike: https://www.instructables.com/UNDERSTANDING-CNC-AND-BASIC-PART-PROGRAMMING-FOR-M/

Kada radite s običnom bušilicom, dovoljno je uzeti svrdlo koje vam treba stegnuti to svrdlo u onu glavu od bušilice i jednostavno početi bušiti.

To je tako jer vi kao čovjek znate koliko trebate bušiti, kada stati, kada početi bušiti, odakle početi bušiti, itd.

Stroj to ništa ne zna. Potreban je kompjuter koji će zamijeniti ljudski mozak. Ali i kompjuter ne zna ukoliko mu čovjek sve ne postavi kako treba unaprijed. Odnosno, treba ga programirati.

Isto je tako i sa ovim alatima.

Potrebno je za svaki alat koji će stroj koristiti zadati upravljačkoj napravi (kompjuteru) podatke o alatima. A to su dužina alata i promjer alata.

Kako stroj ima na vretenu referentu točku od koje računa dužinu alata, pa sve do samog vrha alata. Tako će znati spustiti vrh tog određenog alata do površine koju obrađuje.

Kako će znati gdje se nalazi površina koju obrađuje?

Tako da operater umjeri i tu površinu. Pa će znati opet od referente točke (ovog puta referente točke za radnu točku, ili nultočku) gdje se nalazi točno ta površina.

I na kraju jednostavno računala koristeći sve te vrijednosti i dužine koje mu se zadaju može raditi takve pokrete, isto kao i čovjek.

Sve je stvar matematike.

Kada shvatite taj odnos između alata (matematičke dužine alata) i pozicije površina koje se obrađuju (to su površine predmeta obrade). Razumjeti ćete kako funkcionira ta CNC tehnika. Dalje je sve stvar prakse.

Iz tog razloga potrebno je umjeriti alat.

Jer ako se dogodi da ubacite alat, a niste ga umjerili. Stroj će raspolagati s nekom prijašnjom dužinom alata od prije i lako se može dogoditi da se alat tako zaleti u komad za obradu ili negdje drugdje, jer ono što se nalazi u računalu, ne odgovara pravom stanju.

Čak dužina alata može biti i nula. U tome slučaju stroj računa da mu je vrh alata na referentnoj točki vretena. I sada ako se u vretenu nalazi alat dužine npr. 400mm.

Računalo, to naravno ne zna i stroj u radu s takvim alatom drobi alat u komadu, oštećuje i prihvat alata, radi škartni komad, itd. Zbog velike greške oko mjerenje alata.

Kod podešavanja stroja ili štelanja prva operacija je upravo mjerenje alata. I taj posao zna potrajati neko vrijeme, jer ga je potrebno raditi polako, skoncentrirano i pažljivo.

Ako se dogodi greška koja ostane i stoj počne izvoditi program, nešto će se sigurno krivo dogoditi u radu.

Nadam se da je članak bio koristan. 🙂

Online Tečaj Programiranja G Koda

Prijavi se na online tečaj CNC programiranja putem email-a i prvih 10 lekcija ide BESPLATNO!


We respect your email privacy

Dali vam je članak bio koristan?

Komentiraj

oNLINE TEČAJ CNC PROGRAMIRANJA

Prijavite se na online tečaj CNC programiranja putem email-a, i prvih 10 lekcija dobivate BESPLATNO!