Numerički upravljani alatni strojevi ili samo CNC strojevi raspolažu s nekoliko modova rada. Ovisno o izvedbi stroja i upravljačkoj napravi, te softveru stroja. Generalno, CNC ima ukupno četiri moda rada. Svaki mod rada ima svoju namjenu. Operater u toku rada korisni sve modove rada po potrebi. Modovi rada CNC alatnog stroja obuhvaćaju pojedine procese rada ili zahvate koje operater treba napraviti u toku rada sa strojem.
Modovi rada CNC glodalice/tokarilice
Postoje četiri moda rada:
- 1 Editor – uređivač programa/ G koda
- 2 MDI – poluautomatski mod
- 3 Handle Jog – ručni mod
- 4 Memory/auto – automatski mod
Svaki pojedini mod se aktivira pritiskom tipke određenog moda. Za prelazak iz jednog u neki drugi mod dovoljno je pritisnuti potrebnu tipku za ulazak u željeni mod.
Kada je stroj automatskom modu rada, na upravljačkoj jedinici su aktivne samo neke tipke. Npr. tipka za reset, gljiva za nuždu, zaustavljanje programa, uključivanje izvođenja programa po blokovima G koda. I slično.
Većina ostalih tipki je neaktivna. Odnos pritisak na njih ne aktivira njihovu namjenu.
U automatskom modu rada, sigurnosno oprema na stroju je isto aktivna. Npr. ne možete pokrenuti automatski mod rada ako vrata nisu zatvorena, ili se prilikom otvaranja vrata izvođenje programa zaustavlja.
Slične sigurnosne mjere su i u MDI modu, prilikom automatske izmjene alata. Vrata isto moraju biti zatvorena kada stroj mijenja alate. Ako tijekom izmjene alata otvorite vrata u MDI modu ili automatskom modu, stroj automatski u trenu zaustavlja kretanje (radi zaštite od ozljeda ili izbacivanja alata prilikom izmjene pri većim brzinama).
Zna se ponekad dogoditi da iz ruke izleti prihvat s alatom kada mijenja na većim brzinama izmjene, posebno ako je alat teži i veći (zbog djelovanje centrifugalne sile i veće mase). Ili ako je ruka za izmjenu iz nekog razloga oštećena (onaj mehanizam – kukica koji „hvata” prihvat ili držač alata). Iz tog razloga još jedna sigurnosna mjera je da se može podesiti dodatna opcija za svaki pojedini alat. Pa ako je alat težak, jednostavno možete uključiti opciju za težak alat i stroj takav alat mijenja s manjim brzinama izmjene.
1 Editor
Editor je mod rada gdje možete uređivati i pisati program za stroj. Ovisno o izvedbi. Editor može biti „klasični” za uređivanje i pisanje programa u G kodu. Ili može biti potpuno vizualno sučelje gdje je potrebno unositi vrijednosti. Npr takvo je rješenje kod Hurco i Siemens upravljačkih jedinica. Dok Haas ima klasični editor za uređivanje G koda.
Klasični editor kao što to ima Haas nije najbolje rješenje za rad s programom. U većini slučajeva program se preuzima iz CAM alata putem USB stick-a. Ili koristite gotove šablone s parametrima.
Klasičan editor za G kod je neprikladan za pisanje programa i oduzima mnogo vremena. Neka druga rješenja kao Siemens nudi brži rad oko izrade programa.
MDI – poluautomatski mod rada
MDI je mod rada u koji prvenstveno služi za umjeravanje radne nultočke stroja i umjeravanje alata.
Isto također ovisno o tipu i izvedbi stroja, te opremu s kojom stroj raspolaže. Ove radnje se mogu obaviti i u ručnom modu rada.
MDI služi još i za izvršavanje kratkih programa i redaka G koda. Npr. kada trebate pozicionirati radni stoj u jednoj poziciju u odnosu na umjerenu radnu točku.
Npr. u MDI modu možete zarotirati vreteno stroja u željenom smjeru vrtnje sa zadanim brojem okretaja.
Npr. nešto ovako.
M03 S600
Takav redak rotira vreteno sa 600 okretaja u minuti u smjeru kazaljke sata. Bez obzira o alatu u vretenu. Vreteno može biti i bez alata, prazno.
Haas ima riješeno da u MDI modu operater veoma jednostavno odradi umjeravanje alata i umjeravanje radne nultočke, ako stroj ima mjernu opremu za te svrhe.
3 Handle jod – ručni mod
Ručni mod ima jednostavnu funkciju. Ručno pomicanje pojedine osi stroja. Služi da radni stol zajedeno s predmetom obrade pozicionirate u odnosu na vreteno. Isto tako se vreteno može pozicionirati na željeno mjesto unutar radnog prostora.
Npr. kada operater umjerava nultočku predmeta obrade. Potrebno je u ručnom modu „dovesti” mjernu sondu pored predmeta obrade. Taj dio se odradi u ručnom modu.
4 Automatski mod – Memory
Automatski mod je mod u kojem stroj izvodi program. Isto tako ovisno od tipa stroja i rješenja upravljačke jedinici automatski mod je negdje definiran i označen kao Memory, memorija. Kao npr. na Haas strojevima.
Prije početka rada stroja u ovom automatsko modu rada, potrebno je s liste programa izabrati program za izvođenje i prelaskom u Memory mod rada pokrenuti program i stroj u automatski rad.
Haas upravljačka jedinica i modovi rada – opis pojedinih tipki
Haas upravljačka jedinica je prilično pregledna i dobro organizirana. Ovdje smo opisali pojedine tipke koje se odnose na modove rada.
Dio s modivima je u desno gornjem uglu. Na donjoj slici je to označeno crvenim okvirom.
Kao što možete vidjeti imate četiri gore opisana moda rada:
- Edit (editor za program)
- Memory (automatski mod)
- MDI (poluautomatski mod)
- Handle Jog (ručni mod)
Uz svaku tipku s desna imate još po četiri tipke u istome retku pored tipke za svaki pojedini mod rada.
Tako za editor mod – Edit imate još Inser, Alter, Delete i Undu.
To su klasične tipke kao na PC tipkovnici za rad s G kodom. Ubacivanje, zamjena, brisanje i vraćanje unesenih vrijednosti kroz editor.
Isto tako je riješen svaki sljedeći mod. Tipke s desna se odnose na taj mod.
Handle Jog tipke služe samo za podešavanje veličine ručnog pomaka vretena prilikom jednog impulsa okretaja Handle Jog kotačića. To može biti pomak od jednog milimetra, pa sve do 0.0001 milimetar.
Dalje u MDI modu imate tipku „Colant” njezina uloga je ručno uključivanje ili isključivanje pumpe za emulziju. U programu pomoćna M funkcija M08 uključuje motor pumpe emulzije. S ovom tipkom možete uključiti pumpu ili isključiti bez obzira koji je mod aktivan.
Tipke ATC FWD i ATC REV (automatic tool changer). Služe za rotaciju revolvera s alatima, za jedno mjesto naprijed ili za jedno mjesto nazad.
Kompletan opis svake tipke na upravljačkoj jedinici možete pronaći u Hasso-vom priručniku za rukovatelja strojem – glodalicom ili tokarilicom.