Izbjegavanje loma i sudara alata troosne CNC glodalice

Kao i u svakome poslu, postoje neke nezgode koje se mogu dogoditi. S vremenom, takve je pogreške lakše izbjeći ukoliko kao operater primijetite situacije u kojima pogreška najčešće događa, „zamke” ili mjesta gdje su pogreške najčešće moguće.

U radu s CNC strojevima pogreška se najlakše dogodi, ako prekinete „proces” postavljanja stroja ili vas netko ili nešto sa strane omete.

Tu se najčešće izgubi pažnja i koncentracija, te lako dođe do većeg ili manjeg propusta, koji kasnije može završiti greškom ukoliko taj propust ne primijetite na vrijeme. Zaboravite gdje ste stali, mislite da sve nešto odradili, a niste, ili niste do kraja.

Zato je jedan od najboljih načina kako izbjeći neku grešku koja može završiti škartom ili sudarom, odnosno lomom alata. Izbjegavanje prekida u postavljanju stroja i programiranja.

Ako radite s prekidom, onda je najbolje jedan dio odraditi do kraja. Npr. ako radite popis alata, napravite to do kraja. Ako usmjeravate nultočku, ne prekidajte to dok ne umjeriti sve kako treba. Ako je lakše, zabilježite gdje se stali.

Sve to je još puno teže ako trebate raditi na više od jednog stroja.

Ispod sam opisao neke najčešće greške i načine kako ih izbjeći.

  1. krivo umjereno ishodište radnog koordinatnog sustava obratka
  2. krvio umjeren alat
  3. nedovoljna dužina alata ili nedovoljna dužina oštrice
  4. loše stegnut predmet obrade
  5. tup alat
  6. krivi režimi rada
  7. pogreška u programu koja se odnosi na dubine
  8. pogreška u programu koja se odnosi na odmicanje alata
  9. pogreške u ručnom modu rada
  10. krivi tip alata
lom alata na CNC glodalici

1. Krivo umjereno ishodište radnog koordinatnog sustava

Česta greška, zbog žurbe i nepažnje. Posebno može biti problem, ako je krivo umjerena Z os. Jer, to može rezultirati ili time da alat odmah udari u predmet obrade, ili da napravi krivu mjeru po dubini ili da prihvatom udari u predmet obrade ili da alat ode u stegu, (škripac ili amerikaner).

Najčešći rezultat je: škart, polomljen alat ili oštećena stega.

2. Krivo umjeren alat

Slično kao i kod nultočke. Za svaki alat potreban je točan promjer i dužina.

Inače ako je alat duži, a vrijednost dužine na tome mjestu alata je manja. Računalo stroja to ne zna i tu sigurno udara u komad ili stegu.

Više sreće je ako je obrnuto, kada vrijednost alata ostane duža, a alat na tome mjestu je manji. Tu neće udariti u predmet obrade, već će početi raditi iznad komada.

Greška je i dalje ako iza tog alata dolazi neki drugi alat. Npr. ureznik za navoj u slijepom provrtu. Ako provrt nije izbušen dovoljno duboko zbog prethodnog krivo postavljenog alata, ureznik za novoj lako može puknuti kada dođe do dna rupe (što nikako ne bi trebao i u uspravnoj situaciji), jer nema dovoljno provrta.

ukupna dužina alata u prihvatu za alat i promjer alata (grubo glodalo za metal)

3 Nedovoljna dužina alata ili nedovoljna dužina oštrice

Ako program koristi 10 alata. Operater mora provjeriti dali za svaki alata ima dovoljno oštrice i dali svaki alata dovoljno viri iz svojeg prihvata.

Inače vam alat lako prihvatom udari u komad ili krene glodati djelom bez oštrice.

Zato je dobro provjeriti u G kodu najveću dubinu svakog alata po Z osi.

Ako svrdlo buši na dubinu 45mm, a viri van iz prihvata 43 mm, treba ga korigirati. Izvuče se van na otprilike 50 mm. Stegne i ponovno umjeri s tom novom dužinom.

Ako glodalo gloda na dubinu 35 mm neku konturu. A ima oštrice 33mm, opet nedostaje 2 milimetra. Najlakše je rješenje, izbrusiti taj dio glodala bez oštrice na manji promjer od promjera s oštricom i na više prolaza po dubini napravi 35 mm dubine.

Posebno trebate to provjeriti ako se radi o nekom predmetu obrade koji ima dubine na više nivoa, pa se može dogoditi da alat npr. zabušivač uspije zabušiti na jednom mjestu, a za drugo mjesto je već prekratak jer treba zabušiti u nekom prethodno izglodanom kanalu dubine 50 mm, a viri iz prihvata 40 mm. Zbog tih 10 mm manjka udariti će u komad prihvatom.

4 Loše stegnut predmet obrade

Ovo se može dogoditi, ako je komad slabo stegnut. Slaba sila stezanja. Ako je komad na površinama koje ga stežu nepravilan, pa je opet slaba sila stezanja. Ili ako se dogodi „poluga” koju radi alat na predmet obrade, pa ga svojom silom nakrivi ili izbaci iz stege.

Prije stezanja trebate se uvjeriti dali će se predmet dobro držati.

Dobar škripac drži komad stegnut za svega 1-2 milimetra.

Tu je najbolje prethodno poravnati površine za koje se komad ili predmet obrade steže i onda nema problema.

Problem mogu dodatno stvoriti tupi alati, koji nadjačaju sile stezanja. Iz tog razloga najbolje je raditi s oštrim alatima, ili ako nije potpuno oštar prilagodit režime rada stanju oštrice alata.

5. Tup alat

Tup alat radi lošu obradu, lošu mjeru i ima tendenciju da „izgura” ili izbaci predmet obrade iz stege. Ako prije toga ne pukne.

6. Krivi režimi rada

Ovo se više odnosi na greške u programu, ne toliko na greške kod izbora režima rada pojedinog alata.

Nekada se zna dogoditi greška oko tipkanja. Opet zbog žurbe i nepažnje. Lako možete umjesto dvije nule staviti tri. Pa onda umjesto 300 okretaja alata imate 3000, deset puta više.

Isto tako i za posmak stola. Ako to ne primijetite na vrijeme i tako ostavite stroj da radi s prevelikim posmakom alat onda sigurno ili pukne ili se odmah zatupi.

Neki strojevi imaju zvučni signal na pritisak tipke. To je korisno, jer možete čuti koliko ste puta pritisnuli neku tipku i dali ste uopće pritisnuli.

U pogonu zna biti dosta buke, pa to može pomoći. Iako je oprez i koncentracija najbolji način za izbjeći takve greške.

7. Pogreška u programu koja se odnosi na dubine rada alata

Ako ne raditi sami program, onda ili morate vjerovati programeru da je sve dobro postavio i da nema neke skrivene greške, ili provjerite za svaki slučaj dali dubina obrade odgovara onome prema nacrtu. Ako radite sami onda pripazite na zadavanje dubine obrade i da je dubina za svaki alata u programu ispravna.

8. Pogreška u programu koja se odnosi na odmicanje alata

Ovo je pogreška koja se lako dogodi, ako radite u velikom broju slučajeva neke komponente istog ili veoma sličnog oblika. I onda dođe jedna na kojoj treba svaki alata odmaknuti za 55 mm po visini, a to zaboravite. Onaj prvi ću se zaletjeti u taj dio obratka koji malo više strši iznad površine na kojoj je umjerena nula po Z osi na glodalicama.

Tu treba više pažnje na te ravnine odmicanja prije nego što alat krene na iduću koordinatu za obradu.

9. Pogreška u ručnom modu rada

Greška isključivo zbog brzine i nepažnje.

Kada se stroj upravlja u ručnom modu rada. Ako ne pazite lako se dogodi udar alata u stegu ili predmet obrade. Neki strojevi imaju daljinsku palicu za ručno pomicanje osi. Neki nemaju i tu je malo teže, jer se palica smatra dodatnom opremom.

Uvijek treba provjeriti koja je os aktivna u ručnom radu i na kojoj brzini kretanja je stroj postavljen.

Lako vam se može dogoditi da zabunom umjesto da podignete vreteno prema gore, okretanjem kotačića u krivom smjeru, alat ode prema dolje, ukoliko je bio blizu obratka lako udari u njega.

Kotačić za pomicanje osi je „mekan” na trzaje, tako da slučajan udarac ili ako ga trknete slučajno rukom, već vam može pomaknuti alat da mu zdrobi vrh. Ili ga pomoli.

Isto vrijedi i za os X i Y.

Najviše pažnje je potrebno kod umjeravanja nultočke. Ako se koristi neka skuplja oprema za mjerenje, mjerna sonda. Nije toliki problem ako se polomi onaj štapić s kuglicom, (ticalo koje je zamjenjivo – iako mu cijena nije prejeftina), već sama mjerna sonda.

Dodatno treba provjeriti i uvjeriti se dali ima dovoljno mjesta za mjernu sondu kada umjeravate nultočku u nekom kanalu, većoj dubini i slično.

10 Krivi tip alata ili krivi alat

Npr. može se dogoditi da umjesto ureznika za fini navoj stavite ureznik za grubi navoj. Ili prolazni ureznik umjesto, slijepog ureznika.

Glodalo s krivom orijentacijom oštrica i slično. Glodalo promjera 8 mm umjesto glodala promjera 6 mm.

Objave na povezani sadržaj:

________________________________________________________________________________________________

Ukoliko Vas interesira možete se prijaviti na online tečaj CNC programiranja u G kodu, a lekcije Vam dolaze na Vaš email. Prijavite se popunjavanjem donje forme s Vašim imenom i email adresom. Za nastavak trebate pratiti jednostavne upute i potvrditi svoju prijavu.

Online Tečaj Programiranja G Koda

Prijavi se na online tečaj CNC programiranja putem email-a i prvih 10 lekcija ide BESPLATNO!


We respect your email privacy

Dali vam je članak bio koristan?

Komentiraj

oNLINE TEČAJ CNC PROGRAMIRANJA

Prijavite se na online tečaj CNC programiranja putem email-a, i prvih 10 lekcija dobivate BESPLATNO!